Beton architektoniczny wkrada się do polskich mieszkań i domów już od dłuższego czasu. Ogromną popularność zyskał wraz ze wzrostem zainteresowania stylem industrialnym i loftowym. W dalszym ciągu część inwestorów zastanawia się, jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji wnętrza i czy faktycznie warto sięgnąć po to rozwiązanie.

Beton architektoniczny – co to jest?

Beton architektoniczny to materiał, który zbliżony jest do „zwykłego betonu”. Jednak skład betonu architektonicznego nieco różni się od składu jego tradycyjnego odpowiedniego, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszych walorów estetycznych i jeszcze lepszych właściwości fizycznych. W zależności od producenta betonu architektonicznego, do podstawowych składników (cement, woda i kruszywo) dodawane są plastyfikatory oraz włókna, które poprawiają właściwości fizyczne betonu architektonicznego. Większa wytrzymałość, odporność, szczelność to tylko niektóre z korzyści, jakie uzyskiwane są dzięki takim dodatkom.

Beton architektoniczny wyróżnia się surowością, dlatego nie jest to uniwersalny materiał wykończeniowy. Do jakiego stylu pasuje beton architektoniczny, a w jakim absolutnie się nie sprawdzi?

Do jakiego stylu pasuje beton architektoniczny?

Zacznijmy od tego, w jakim stylu beton architektoniczny będzie absolutnie nietrafionym rozwiązaniem aranżacyjnym. Ze względu na swój surowy charakter nie sprawdzi się we wnętrzach glamour. Połączenie surowości z szykowną elegancją nie obroni się bez względu na sprytne triki, jakie zostaną zastosowane. Z powodzeniem można natomiast wykorzystać beton architektoniczny w nowoczesnych, minimalistycznych i również eleganckich aranżacjach. W tym przypadku zachęcamy, by nie stanowił osi aranżacji, a jedynie dodatek – np. na jednej ze ścian. Ciekawym pomysłem jest również zastosowanie betonu architektonicznego na podłodze. Wówczas nie jest od tak dominującym elementem, jak beton architektoniczny na ścianie i łatwo uzyskać stonowany efekt, a w połączeniu z odpowiednio dobranymi listwami, możemy liczyć na efekt wow.

Oczywiście beton architektoniczny znakomicie wpisuje się w styl skandynawski, który otacza się drewnem, szkłem, tkaninami, a także w mniejszym stopniu metalem i cegłami. To właśnie drewno jest najlepszym towarzyszem betonu architektonicznego – tonuje jego surowość i nadaje cieplejszego charakteru. Dla równowagi beton architektoniczny sprawia, że drewniane elementy wyposażenia wnętrz nabierają charakteru. Wkomponowując ten materiał w skandynawską aranżację, możemy liczyć na niepowtarzalny klimat – wnętrze nie będzie tak bardzo przytulne, ale zyska nowoczesnego sznytu. Podobnie będzie, gdy beton architektoniczny wykorzystamy do aranżacji domu w stylu japandi. Umiejętne wplecenie betonu architektonicznego do stylu vintage czy art deco to kolejne sposoby na wykorzystanie jego niepowtarzalnych właściwości i walorów w aranżacji domu czy mieszkania.

Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji wnętrz?

Beton architektoniczny, dzięki swoim właściwościom, możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najczęściej stosuje się jako element dekoracyjny w salonie, nierzadko również w łazience czy przedpokoju, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazł on swoje miejsce w kuchni, salonie, a nawet pokoju dziecięcym – szczególnie jeśli chcemy go urządzić w taki sposób, by rósł razem z dzieckiem. Beton architektoniczny na ścianie można ozdobić nadrukami monochromatycznymi lub kolorowymi. Dzięki temu z powodzeniem wpisze się on w wystrój aranżacji salonu, sypialni czy pokoiku dla dzieci.

Ponieważ beton architektoniczny jest odporny na wilgoć i łatwo utrzymać go w czystości, naturalnym miejscem jego przeznaczenia jest łazienka. W połączeniu z czarnymi sanitariami i armaturą łazienkową można otrzymać bardzo nowoczesną aranżację łazienki, choć w przypadku mniejszych pomieszczeń takie zestawienia kolorystyczne wymagają rozwagi i wyboru jaśniejszych odcieni betonu architektonicznego.

Beton architektoniczny – płyty, panele i inne betonowe elementy dekoracyjne

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż płyt betonu architektonicznego na ścianie – jest to jeden z pomysłów na aranżację ściany w salonie. Należy pamiętać, że to ciężki materiał i wymaga zastosowania odpowiedniego systemu montażu. Płyty można oczywiście kłaść również na podłodze – wówczas polecamy montaż ogrzewania podłogowego, które ze względu na swoje właściwości jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym i uniwersalnym.

Inwestorzy coraz częściej decydują się na panele z betonu architektonicznego – często są to panele 3D, zapewniające dodatkowy efekt przestrzenny, który w przypadku surowości betonu prezentuje się znakomicie. Takie panele mogą pełnić funkcje dekoru lub być stosowane na całej powierzchni jednej ściany. Należy jednak uważać – w tym przypadku „mniej znaczy więcej” sprawdza się najlepiej.

Beton architektoniczny na balkonie i tarasie

Ponadto beton architektoniczny możemy wykorzystać realizując aranżację balkonu. Beton bez trudu znosi zmienne warunki atmosferyczne w Polsce, stanowi oryginalny element dekoracyjny, który nie zajmuje cennej przestrzeni balkonowej i nie wymaga dużych nakładów, by utrzymać go w czystości. Ciekawym wykorzystaniem tego materiału w aranżacji wnętrz i balkonu stanowią także akcesoria z betonu architektonicznego – wazony, lampy, zegary, świeczniki to stylowe dodatki, które dodają wnętrzom charakteru.

Jeśli marzysz o aranżacji domu lub mieszkania z wykorzystaniem betonu architektonicznego lub szukasz innych pomysłów, architekt wnętrz Toruń z MJ-Atelier pomoże Ci znaleźć inspiracje i zaprojektuje przestrzeń dla Ciebie i Twoich najbliższych. Zapraszamy!