Praktyczne rozwiązania w mieszkaniu to Święty Graal użytkowników kawalerek lub niewiele większych dwupokojowych mieszkań w bloku z wielkiej płyty. I faktycznie, funkcjonalne meble lub ciekawe triki pozwalają zyskać przestrzeń bez utraty komfortu, a dobry projekt małometrażowego M wręcz musi uwzględniać takie aranżacyjne sztuczki. Jednak praktyczne rozwiązania w domu, nawet 200-metrowym i większym, będą równie pożądanymi funkcjonalnościami. Co ciekawe, wielu klientów większości z nich nie zna, nie wiedzą, że można wdrożyć je na ich metrażu lub nie doceniają możliwości, jakie oferują. Dlatego postanowiliśmy zebrać najciekawsze praktyczne rozwiązania w domu i mieszkaniu – mamy nadzieję, że będą one inspiracją do wykreowania niejednej użytkowej przestrzeni.

Po jakie praktyczne rozwiązania w domu i mieszkaniu warto sięgnąć?

Zdecydowana większość praktycznych rozwiązań w domu i mieszkaniu, które opiszemy, nie są żadną nowością – znane są one od lat, ale większości inwestorów, planując remont samodzielnie, na tyle przytłoczona jest obowiązkami z nim związanymi, że po prostu zapomina po nie sięgnąć lub nie docenia ich funkcjonalności. Takim przykładem jest odkurzacz centralny, szczególnie polecany przez nas do piętrowych domów. Kilka przyłączy, zlokalizowanych w odpowiednich miejscach, pozwala nie dźwigać urządzenia po całym domu i po piętrach – wystarczy podpiąć rurę do przyłącza i kontynuować odkurzanie. Jednostka centralna umieszczona jest np. w pomieszczeniu gospodarczym, dzięki czemu nie tylko nie musimy wędrować z nią po piętrach i pomieszczeniach, ale i podczas odkurzania domu nie słyszymy tak uciążliwego hałasu. Oczywiście to praktyczne rozwiązanie do domu warto zaplanować już na etapie budowy domu.

Innym, dość oczywistym trikiem jest wykorzystywanie wszelkich nietypowych elementów konstrukcyjnych na półki, najlepiej zabudowane. Dzięki temu wykorzystujemy miejsca, które inaczej nie byłyby użytkowane i pozbywamy się, przynajmniej części problemu, gdzie trzymać różne przedmioty. Czymś, co polecamy niemal wszystkim naszym klientom, jest garderoba. To nie prawda, że projekt garderoby sprawdzi się wyłącznie w domu lub dużym apartamencie. Miejsce, w którym schowamy pozasezonowe ubrania, odkurzacz (jeśli nie mamy odkurzacza centralnego) i wiele innych rzeczy, włącznie z nartami, można zaprojektować w większości mieszkań w bloku – oczywiście w przypadku mniejszych metraży będą to mniejsze garderoby, jednak znacząco zwiększą one funkcjonalności i poprawią estetykę całej aranżacji.

Innymi praktycznymi rozwiązaniami do domu i mieszkania będą gniazdka z łączem USB czy włączniki schodowe, które warto montować nie tylko w domach piętrowych. Dobrze zaplanowane punkty elektryczne w znaczący sposób zwiększają komfort domowników.

Praktyczne rozwiązania do salonu i sypialni

Z praktycznych rozwiązań w salonie będzie kawa ławowa z wysuwanymi blatami, które nie tylko zwiększają powierzchnię użytkową ławy, ale również umożliwiają tymczasową pracę przy komputerze. Jeśli na co dzień nie pracujesz w domu, dobrym rozwiązaniem będzie również rozkładany blat, który może być elementem niewielkiej komody lub półki poprowadzonej wzdłuż ściany.

Dobrym pomysłem będzie również inwestycja w meblościankę – oczywiście nowoczesny mebel nie przypomina tych z czasów PRL-u. Minimalistyczna meblościanka to sprawdzony sposób na schowanie różnorodnych przedmiotów. Możemy zdecydować się na takie praktyczne rozwiązanie w salonie, jak i w sypialni. Natomiast, jeśli nasz salon pełni równocześnie funkcję sypialni, koniecznie pomyślmy o wygodnym rozkładanym łóżku oraz materacu nawierzchniowym, tzw. topperze. Można go składać i chować do łóżka czy garderoby, a na noc po jego rozłożeniu będziemy cieszyć się bardzo wygodnym łóżkiem.

Praktyczne rozwiązania do kuchni i łazienki

Kuchnia to to miejsce, w którym praktyczne rozwiązania doceniamy w sposób szczególny. Szafki cargo, które znamy od lat, pozwalają nam w sposób efektywny wykorzystać miejsce do przechowywania. Innym, mniej oczywistym ułatwieniem jest bateria z zimną wodą przy kuchence/płycie. Nalewanie wody do garnka jest o wiele łatwiejsze i szybsze, nie ma też konieczności chodzenia z pełnym garnkiem po kuchni. Również bateria z wyciąganą wylewką ułatwi to zadanie, podobnie jak zmywanie dużych patelni, blach po ciastach czy garnków po zupie.

W łazience bardzo ciekawym rozwiązaniem jest miska WC bezkołnierzowa, czyli bez rantu w górnej części, w którym gromadzi się najwięcej drobnoustrojów i który jest najtrudniej dokładnie wyczyścić. Znanym, ale nadal stosunkowo rzadko stosowanym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa z wanną, która rozwiązuje wieczne dylematy: wanna czy prysznic.

To tylko przykłady praktycznych rozwiązań w domu i mieszkaniu. Jeśli marzysz o funkcjonalnej i ładnej aranżacji, architekt Bydgoszcz MJ-Atelier przygotuje dla Ciebie projekt – realizujemy również prace remontowe pod klucz, a także oferujemy usługi nadzoru autorskiego. Serdecznie zapraszamy!