Kupujesz mieszkanie z balkonem lub mieszkasz w takim mieszkaniu od dawna, ale nie masz pomysłu, jak go zaadoptować? Podpowiadamy, jak urządzić balkon, by z przyjemnością korzystać z niego możliwie jak najczęściej.

Aranżacja balkonu – jaki jest Twój cel?

Zanim przystąpisz do urządzania balkonu, powinieneś oczywiście odpowiedzieć sobie na pytanie: co chciałbyś najczęściej robić na balkonie i w jakim celu go wykorzystać? A możliwości jest wiele:

  • balkon jako strefa relaksu
  • balkon jako miejsce spotkań z przyjaciółmi
  • balkon jako jadalnia
  • balkon miejscem na poranną kawę
  • balkon miejscem pracy i nauki
  • balkon jako bawialnia dla dzieci
  • balkon mini-ogródkiem

Oczywiście w miarę możliwości możesz tak urządzić balkon, by był on jednocześnie znakomitym miejscem do picia kawy, relaksu, spożywania obiadów i spotkań w gronie najbliższych. Jednak zdefiniowanie głównego celu pomoże podjąć kilka ważnych decyzji – szczególnie, jeśli balkon jest naprawdę niewielkich rozmiarów.

Aranżacja balkonu krok po kroku

Urządzając balkon, zacznij od podstaw. Porządne sprzątanie, włącznie z odświeżeniem barierek i odmalowaniem „ścian” zdziałają cuda. Na tym etapie przemyśl również, jak wykończyć podłogę – o ile jest taka potrzeba. Płytki to niejedyne dostępne rozwiązanie. Możesz położyć podest tarasowy, a deskami w podobnym stylu wykonać ekran. Ten jest niezwykle ważnym elementem aranżacyjnym na balkonie i pełni kilka funkcji jednocześnie. Z jednej strony zapewnia większą intymność, a co zza tym idzie swobodę. Z drugiej strony daje nieco cienia, co docenisz w upalne dni, a nawet wieczory. A z trzeciej będzie on elementem dekoracyjnym, a miejsca na dekoracje na balkonie nie jest zbyt wiele.

Meble balkonowe mogą być składane – a w przypadku, gdy balkon nie jest za duży, jest to konieczność. Jednak na plastikowe krzesła koniecznie połóż poduszki, by siedziało się na nich wygodniej i by lepiej się prezentowały. Właśnie takimi detalami możesz stworzyć prawdziwie przytulną atmosferę. Dlatego na podłodze warto położyć jakiś rodzaj „dywaniku” – oczywiście z uwzględnieniem, czy będziesz go chował przed deszczem. A przed opadami możesz dodatkowo chronić siebie, bliskich, ale i meble, jeśli zdecydujesz się na markizę. Osobom, które planują często spędzać czas na balkonie, naprawdę polecamy to rozwiązanie.

Jak urządzić balkon i zapewnić przytulną atmosferę?

Po pierwsze koniecznie zaaranżuj wspomniany ekran. Możesz do tego wykorzystać wspomniane deski, płótno lub pionowy ogród. To ostatnie rozwiązanie ochroni Ciebie i Twoich bliskich przed smogiem – odpowiednia roślinność naprawdę czyni cuda. Roślinność na balkonie to zdecydowanie dobry pomysł. Kwiaty to piękna ozdoba, która koi nerwy (również, gdy je przesadzasz i podlewasz). Możesz także uprawiać na balkonie zioła, a nawet niektóre warzywa – naprawdę serdecznie polecamy urządzenie takiego mini-ogródka na balkonie.

A czy na małym balkonie powinieneś znaleźć miejsce na dekoracje? Oczywiście! Jeśli dysponujesz niewielką powierzchnią, za dekoracje z powodzeniem posłużą Ci wspomniane pionowe ogrody, ale także zmyślne oświetlenie, które nie zabierze ani jednego cennego centymetra kwadratowego „po podłodze”. Girlandy, wiszący lampki muszą być przystosowane do użytku zewnętrznego. Coraz większy wybór ogrodowego oświetlenia solarnego pomoże Ci urządzeniu balkonu w duchu eko.

Aranżacja balkonu – zadbaj o jego funkcjonalność i estetykę

Urządzając balkon, zadbaj, by był on funkcjonalny. Mała powierzchnia wymusza wykorzystanie przestrzeni w górę. Meble składane lub modułowe pozwolą Ci przechowywać kilka niezbędnych akcesoriów, a także sprawnie przygotować balkon do zimy. W przypadku aranżacji balkonu „mniej znaczy więcej” – dekoracje to must have, ale postaw na ich jakość, a nie ilość. Dobrze, by w większości stanowiły one ozdobne kwiaty i dekoracyjne oświetlenie.

Jeśli nadal nie masz pomysłu, jak urządzić balkon, chętnie Ci w tym pomożemy – architekt wnętrz Bydgoszcz wykona projekt balkonu, który zrealizujesz samodzielnie lub zlecisz to zadanie również MJ-Atelier.