Urządzając salon, stajemy przed wieloma wyborami, a jednym z nich jest sposób wykończenia ścian. Decyzja powinna być oczywiście uzależniona od naszych oczekiwań, obranej stylizacji, a także budżetu. Ale jakimi metodami dysponujemy, podczas aranżacji ścian w salonie? Na co zwrócić uwagę, wybierając jedną z nich?

Najpopularniejsze metody aranżacji ścian w salonie

Malowanie ścian farbami to jeden z najpopularniejszych sposobów aranżacji ścian w salonie – i chociaż wielu osobom kojarzy się z nudą, wcale taki nie musi być. Wystarczy, że do pomalowania ścian użyjemy farb w różnych kolorach. Możemy wyrazistym kolorem pomalować jedną ze ścian, a na pozostałych zastosować pastelowe odcienie. Analogicznie możemy pomalować co drugą ścianą pastelami, a co drugą kolorem wiodącym. Możemy również zastosować efekt ombre, który pozwoli nam wykorzystać kilka kolorów, które będą płynnie przechodzić w następne. Ciekawym pomysłem może okazać się również metodą przecierania – przecierka to nic innego, jak nakładanie na siebie dwóch lub więcej kolorów i umiejętne ich ze sobą łączenie techniką przecierania.

Tapetowanie to kolejny nieustannie popularny sposób aranżacji ścian w salonie. Wybór tapet sprawia, że za ich pomocą możemy uzyskać dowolny efekt – obecnie modne są tapety z dużymi liśćmi, we wzory geometryczne czy abstrakcyjne motywy, które doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrza. Ale w dalszym ciągu możemy postawić na klasyczną elegancję i wybrać stylowe pasy. Tapetę możemy połączyć również z innymi metodami aranżacji ścian w salonie – z lamperią, z farbą czy drewnem. Jeśli z kolei zależy nam na charakterystycznym motywie, możemy sięgnąć po fototapetę – piękne pejzaże oraz architektura miejsca to dwa najpopularniejsza i najefektowniejsze motywy.

Aranżacja ścian w salonie z wykorzystaniem drewna

Stare deski na ścianie to bardzo stylowy, ale niestety i nie najtańszy sposób aranżacji ściany w salonie. Tańszą ich alternatywą będzie boazeria (która ostatnio cieszy się rosnącą popularnością) – można pomalować ją na biało, by efektywnie komponowała się ze stylem skandynawskim. Do wykończenia ścian w salonie można wykorzystać również panele fornirowane, których jedynym drewnianym elementem jest wierzch. Dzięki temu są tańsze, a możliwość zastosowania takiego drewna, jak mahoń, dąb, teak czy iroko pozwala cieszyć się naprawdę ciekawym efektem. Ponadto można wykończyć je w dowolny sposób – w połysku, macie lub w satynie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianych paneli ściennych, które dobrze znamy z aranżacji biurowych. Coraz częściej wykorzystywane są w aranżacji wnętrz domów i mieszkań, dodając im lekkości i ciekawego akcentu.

Jak zaaranżować ściany w salonie z wykorzystaniem cegieł?

Cegła doskonale sprawdza się na ścianach w salonie urządzonym w stylu loftowym, rustykalnym, skandynawskim czy boho. W dwóch pierwszych przypadkach warto zostawić cegłę czerwoną, w innych dobrze jest ją pomalować na biało lub ciepłe odcienie szarości. Osoby mieszkające w kamienicy mogą odsłonić oryginalną cegłę, pamiętając o jej skrupulatnym oczyszczeniu i zaimpregnowaniu. Alternatywą są ceglane płytki, które polecamy do bloków i nowego budownictwa. Znakomitym pomysłem będzie (szczególnie we wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich czy boho) wykonanie jednej lub dwóch takich ścian – np. ściana w cegle będzie znakomitym tłem dla kina domowego.

Innym, kosztownym, ale i wyjątkowym rozwiązaniem, będzie aranżacja ścian w salonie z wykorzystaniem kamienia – marmuru, piaskowca czy wapnia łupanego. W tym przypadku warto wykorzystać ten piękny i bardzo trwały materiał na nieumeblowanej ścianie, dzięki czemu będzie najwspanialszą wizytówką salonu.

Aranżacja ścian w salonie – mniej oczywiste rozwiązania

Panele 3D to nadal rzadziej stosowane rozwiązanie podczas aranżacji ścian w salonie. Warto wykorzystać je na jednej ścianie, np. za telewizorem – wówczas podkreślą nowoczesny styl i będą nieoczywistą dekoracją całego wnętrza. Z kolei panele tapicerowane to rozwiązanie, które dobrze znamy z sypialni – ale równie dobrze sprawdzą się w salonie, np. na ścianie za sofą i fotelami.

Inną metodą aranżacji ścian w salonie jest wykorzystanie tynku lub betonu – o tych dwóch materiałach wykończeniowych opowiemy w następnym artykule. Skorzystaj z usług MJ-Atelier – architekt w Bydgoszczy, Toruniu czy Gdyni przygotuje projekt salonu, a nasi wykonawcy zrealizują go pod klucz. Oferujemy także usługę nadzoru autorskiego oraz usługi doradcze. Serdecznie zapraszamy!