Remontując mieszkanie lub dokonując w nim tylko częściowych zmian, należy pamiętać, by kierować się nie tylko pomysłami i inspiracjami zaczerpniętymi z katalogów, zdjęć czy wprost od naszych bliskich, ale także kilkoma zasadami, dzięki którym aranżacja będzie spójna i przyniesie pożądany efekt. Jednym z głównych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, jest dobór koloru ścian i mebli do koloru podłogi – i na odwrót. Dzięki odpowiednim połączeniom kolorystycznym możemy osiągnąć bardzo konkretny efekt: optyczne powiększenie przestrzeni, nadanie jej intymności czy zachowanie uniwersalności, dzięki której wprowadzanie zmian w przyszłości będzie jeszcze łatwiejsze. Jak dobrać kolor ścian i mebli do koloru podłogi?

Jasna podłoga, jasne meble i ściany – przepis na optyczne powiększenie przestrzeni

Jasne palety barw to wybór przede wszystkim właścicieli kawalerek i małych mieszkań – ale oczywiście nie tylko. Pastele i jasne kolory dominują w bardzo modnym od lat stylu skandynawskim. Takie połączenia są również dość bezpieczne, dlatego warto się na nie zdecydować, jeśli nie mamy pewności, jak łączyć bardziej wyraziste barwy. Ale jak zaaranżować jasne podłogi, meble i ściany, by efekt nie był mdły?

Aby wykreować ciekawe wnętrze w jasnych odcieniach, wystarczy postawić na modne białe meble, szarości na ścianach oraz jasną podłogę, np. biały jesion lub dąb sonoma. Ponadto należy odpowiednio zaplanować oświetlenie – w przypadku jasnych wnętrz wystarczy punktowe oświetlenie. Zbyt duża ilość światła może na dłuższą metę męczyć. Kolejną ważną zasadą przy jasnych podłogach jest wybór o dwa tony jaśniejszych lub dwa tony ciemniejszych mebli.

Ciemna podłoga oraz jaśniejsze ściany i meble – jak umiejętnie podzielić przestrzeń na dwie strefy?

Aranżacja ciemnej podłogi i jaśniejszych ścian oraz mebli dzieli przestrzeń na dwie strefy – ciemny dół i jaśniejszą resztę. To ciekawy sposób na wprowadzenie pewnej dynamiki do wnętrza, jednocześnie nadal dość bezpieczny. W tym przypadku doskonale sprawdzają się połączenia kilku jasnych odcieni – np. szare meble i ściana ecru. Dobrym pomysłem będzie również wybranie mebli w dwóch odcieniach tego samego koloru – np. szare meble w części będą nieco ciemniejsze od większości mebli w jasnych odcieniach szarości. To pozwoli wprowadzić jeszcze większą dynamikę do wnętrza. Podłoga mahoń lub orzech włoski to najczęstszy wybór przy tego typu rozwiązaniach.

Ciemna podłoga i ciemne ściany oraz jasne meble – jak wprowadzić do wnętrz intymną atmosferę?

Przewaga ciemnych kolorów z kontrastującymi jasnymi meblami to przepis na bardzo udaną aranżację, która jednak wymaga już nieco więcej wyczucia kolorów niż dwie poprzednie. Wystarczy jednak dobrze przyjrzeć się kole barw i poruszać się w barwach monochromatycznych – jeden kolor w kilku odcieniach – albo wybierając kontrastujące ze sobą odcienie. To nie jedyny, ale najłatwiejszy sposób dobierania kolorów tak, by się ze sobą nie gryzły. W tym przypadku meble mogą być nie tylko białe, szare, ecru czy beżowe, ale śmiało można sięgnąć po pastele. Przykładem zjawiskowych aranżacji będą połączenia mahoniowej podłogi ze ścianą w kolorze butelkowej zieleni i szarymi meblami lub ciemnoszarej podłogi ze ścianami w kolorze ultra violet (kolor roku 2018 Pantone) i meblami w odcieniu jasnego łososia. W przypadku ciemniejszych aranżacji należy także zadbać o silniejsze oświetlenie.

Ciemna podłoga, ściany i meble – jak zmierzyć się z trudną aranżacją nowoczesnych wnętrz?

Aranżacja cała utrzymana w ciemnych kolorach to już pewne wyzwanie. Niezwykle elegancka, nowoczesna i minimalistyczna robi ogromne wrażenie! Niezwykle istotnym jej elementem jest oczywiście właściwe oświetlenie oraz bardzo umiejętnie dobrana kolorystyka. Punktem wyjściowym może być mahoniowa podłogowa, z którą doskonale współgrają beże i brązy – ale warto przełamać je elementami w innych barwach, np. burgundowymi dodatkami. Innym ciekawym – i łatwiejszym – rozwiązaniem będzie wybór antracytu na ścianę, szarej podłogi oraz szarych, nieco jaśniejszych mebli.

Jeszcze ciekawszą aranżację stworzymy, łącząc antracyt z butelkową zielenią czy niewielką ilością dodatków w nieoczywistych kolorach, jak soczysty kolor żółty lub pudrowy róż. Dodatkowo można pokusić się o pomalowanie trzech ścian na nieco jaśniejsze kolory i jedną na bardziej wyrazisty ich odcień.

Jeśli i Tobie marzy się nieoczywista aranżacja domu, ale masz pewności, czy odpowiednio połączysz w niej kolory i tekstury, poproś o pomoc profesjonalistów z MJ-Atelier – projektant wnętrz w Bydgoszczy przygotuje projekt. Oferujemy również usługę nadzoru autorskiego oraz wykończenia wnętrz pod klucz. Zapraszamy do kontaktu!