Kuchnia to serce naszego domu. W niej spędzamy dużą ilość czasu. Spożywamy wspólnie śniadania, obiady. Przygotowujemy posiłki na różne uroczystości.

W niemal każdej gazetce z wyposażeniem i urządzaniem wnętrza domu jest pełno propozycji jak zagospodarować kuchnię by była tą wymarzoną!

Pojawia się jednak pytanie dla kogo co jest wymarzone? Przecież każdy z nas ma inne oczekiwania. Dla jednych kuchnia powinna być duża, dobrze wyposażona z wieloma szafkami, szufladami gdzie schowamy najnowsze gadżety, które pojawiają się w sklepach z wyposażeniem domowym.

Dla innych kuchnia ma być jedynie przytulnym wnętrzem. By wchodząc do niej czuło się rodzinną atmosferę, która panuje podczas świąt i nie tylko.

A więc jak sprawić by połączyć oczekiwania każdego z nas? By zrobić z kuchni miejsce nowoczesne, a zarazem rodzinne i przytulne? Jaką stworzyć aranżację?

Przed projektowaniem kuchni

Zastanów się czego tak naprawdę oczekujesz. Czy spędzasz w niej dużo czasu bo uwielbiasz gotować lub może wchodzisz do niej tylko by przygotować posiłek i nie spędzasz w niej więcej czasu niż potrzebujesz?

Zdecyduj czy kuchnia ma być osobnym pomieszczeniem czy ma być otwartą przestrzenią – to może dużo zmienić w jej wyglądzie.

Kwestia robienia zakupów spożywczych również jest ważna. Jeśli robisz je raz na tydzień przyda Ci się mała spiżarnia, w której schowasz żywność, która nie musi stać w chłodnych miejscach.

Typowy projekt kuchni

Projektanci wnętrz głównie projektują kuchnię na schemacie trójkąta, którego wierzchołki  tworzą podstawowe urządzenia takie jak zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Boki trójkąta to ?droga?, którą się poruszasz przygotowując posiłek.

Z reguły odległość pomiędzy podstawowym wyposażeniem nie przekracza 2,5- tak by wygodnie nam było wszystko przygotować.

Szafy natomiast powinny być obszerne, głębokie, tak by pomieściły wiele sprzętów pomagających w gotowaniu.

W dzisiejszych projektach mebli można zastosować różne udogodnienia takie jak system cargo (kosze lub półki wysuwające się po otwarciu szuflady). Do szafek narożnych można zamontować karuzelę, która ułatwi nam wyciąganie potrzebnych rzeczy bez wyciągania niepotrzebnych.

Im posiadamy większą kuchnię tym możemy pozwolić sobie na więcej szafek i więcej blatów w kształcie trójkąta.

W dużych kuchniach w otwartych wnętrzach możemy umieścić tzw ?wyspę? na której znajduje się zlewozmywak oraz blat lub tylko szafki (zależne jest to od życzenia klienta). Wygląda to bardzo efektownie i nowocześnie.

Krótko o długości

Blaty nie powinny być krótsze niż 2m. Minimalna długość blatu na odstawienie garnków przy kuchence to 40 cm.Jeśli mamy taką płaszczyznę po obu stronach jeszcze bardziej ułatwi to nam gotowanie. Długość głównego blatu roboczego w każdej kuchni powinna wynosić co najmniej 80 cm.  Jeśli dodamy do zabudowy szafki, które będą na górnej ścianie powinny mieć one odległość mniej więcej 0,5m od blatu.

Długość ścian, w której postawimy blaty musi być wystarczająco długa byśmy mogli ją zabudować. Pamiętaj, że otwierając przestrzeń kuchenną pomniejszamy możliwość umieszczenia więcej blatów, szafek itp.

Wygląd kuchni

To jak powinna wyglądać Twoja kuchnia zależy od tego czy jest otwarta. Jeśli tak wygląd jej powinien łączyć się z pomieszczeniem, w stronę, którego jest otwarta. Jeśli w pokoju panuje nowoczesny wystrój powinniśmy wybrać nowoczesne meble do naszej kuchni. Jeśli natomiast wystrój jest bardziej klasyczny, klasyczne muszą być też meble by wszystko grało wspólna całość.

Kolory i motywy kuchenne

Kolory, które najbezpieczniej jest wybrać są to kolory jasne takie jak beże, biel, szarość. Są to kolory uniwersalne więc będą długo w modzie. Możemy do tej jasnej kolorystyki dobrać bardziej odważne kolory by wystrój wnętrza nabrał charakteru i wyglądał niepowtarzalnie.

Drewno to kolejny motyw, który chyba nigdy się nie znudzi. Można je łączyć ze zwykłymi meblami co tworzy efektowną całość. Zamiast kafelek na ścianie w kuchni możesz umieścić tam fototapetę lub mozaikę.

Te wszystkie motywy są ponadczasowe więc czy w tym czy za 10 lat na pewno nie wyjdą z mody, a Twoja kuchnia będzie wyglądała ładnie i modnie przez następne kilka lat. Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na kuchnię, możesz zwrócić się do architekta wnętrz, a stworzy dla Ciebie wymarzoną aranżację.