Dla wielu z nas kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Na poranne szykowanie śniadania dla siebie i rodziny, delektowanie się kawą, gotowanie obiadów, przygotowywanie mniej i bardziej wystawnych obiadów, a także eksperymenty kuchenne, które stają się prawdziwą pasją coraz szerszego grona osób, poświęcamy go naprawdę dużo. Dlatego kuchnia powinna być komfortowa, byśmy zawsze chętnie do niej wracali. Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Czym jest trójkąt roboczy w kuchni i jakie inne zasady projektowania kuchni należy uwzględnić jeszcze przed jej remontem?

Jakie są najważniejsze zasady projektowania kuchni?

Aby w kuchni przygotowywanie posiłków czy kawy, a także sprzątanie, przebiegało bez zakłóceń, musi być ona funkcjonalna. Ergonomię zapewnia nam przemyślany projekt, uwzględniający najważniejsze zasady projektowania kuchni. Mówią nam one przede wszystkim o tym, by przestrzeń w kuchni zaplanować zgodnie z tym, jak po kuchni się poruszamy. Dla osób praworęcznych strefy powinny podzielone być tak, by przemieszczać się po kuchni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W kuchni znajduje się pięć stref:

  • strefa zapasów – lodówka, zamrażarka, szafki z produktami, które nie wymagają chłodzenia
  • strefa przechowywania – szafki na naczynia, sztućce, małe AGD
  • strefa mokra – zlew, zmywarka, kosze na śmieci
  • strefa przygotowywania posiłków – blat kuchenny lub/wyspa
  • strefa gotowania – kuchenka z okapem, piekarnik, mikrofalówka

Ponadto w centralnej części powinny znajdować się strefy oraz sprzęty i akcesoria, z których korzystamy najczęściej. Odpowiednio te mniej eksploatowane powinny zostać umieszczone po zewnętrznych stronach stref, a także na samym dole i na samej górze. Biorąc pod uwagę te zalecenia, projekt powinien uwzględniać nie tylko rozmieszczenie sprzętu AGD, blatów roboczych i zlewu, ale także poszczególnych szafek i szuflad, w których będziemy przechowywać naczynia, sztućce, przyprawy i pozostałe wyposażenie kuchni. Oczywiście bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie – w kuchni należy uwzględnić skupione oświetlenie nad blatem roboczym oraz oświetlenie rozproszone na całe pomieszczenie. Jak widzimy, ważny jest każdy detal, który przełoży się na funkcjonalność kuchni.

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Trójkąt roboczy w kuchni to nadrzędna i uniwersalna zasada, bez której nie sposób zaprojektować funkcjonalną kuchnię. Mówi nam ona o rozstawieniu trzech najważniejszych sprzętów, które powinny znaleźć się w odstępach, ułatwiających poruszanie się między nimi:

  • lodówka i zlewozmywak – 120-210 cm
  • zlewozmywak i kuchenka – 120-210 cm (ewentualnie 90 cm w bardzo małych kuchniach)
  • kuchenka i lodówka – 120-270 cm

Planując trójkąt roboczy w kuchni, pamiętajmy, by lodówki nie stawiać bezpośrednio obok kuchenki oraz okna. Ciepło – szczególnie wydzielane przez kuchnie gazowe – ogrzewać będzie lodówkę, która nie tylko będzie pracować w sposób mniej ekonomiczny, ale także narażona będzie na usterki. Również promienie słoneczne wpadające przez okno mogą niepotrzebnie nagrzewać lodówkę.

Podane odległości między lodówką, zlewozmywakiem oraz kuchenką są optymalne – nie mogą być ani za małe, ani zbyt duże. Niewielka przestrzeń między nimi znacząco utrudnia poruszanie się po kuchni i wykonywanie codziennych czynności. Z kolei większe odległości sprawią, że będziemy tracić więcej czasu i energii na przemieszczanie się po kuchni.

Inne zasady projektowania kuchni – o czym warto pamiętać?

Każdy projekt powinien uwzględniać parametry pomieszczenia, w jakim urządzana jest kuchnia, a także indywidualne oczekiwania i potrzeby domowników – szczególnie tych, którzy najczęściej będą w niej przebywać i przygotowywać posiłki. Dlatego coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się szafki na wymiar, które pozwalają w sposób optymalny wykorzystać kubaturę całej kuchni, a także dostosować pewne elementy do wymagań użytkowników. Zamawiając szafki kuchenne, będziemy pewni, że blaty będą na odpowiedniej wysokości, a górne szafki będą idealnie dopasowane do wysokości kuchni – sięgną one bezpośrednio do sufitu. Jest to ważne nie tylko ze względu na wykorzystanie w pełni dostępnego miejsca, ale także ułatwi utrzymanie porządku w kuchni.

Również profesjonalne projekty kuchni, jakie wykonujemy również w MJ-Atelier dla naszych klientów, to rozwiązanie, który cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym przypadku każdy szczegół dostosowywany jest to wskazań inwestora, który otrzymuje kuchnię szytą na miarę.

Zasady projektowania kuchni w nowym domu

Ciekawym zagadnieniem jest również rozmieszczenie kuchni w nowo budowanym domu. Tutaj warto stosować się do zasady projektowania kuchni po stronie północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Podczas gotowania lub pieczenia w kuchni wydziela się ciepło – komfort osoby gotującej maleje, zwiększa się zużycie prądu przez lodówkę, a produkty spożywcze szybciej się psują. Podobnie dzieje się, gdy kuchnię rozgrzewają promienie słoneczne – a tych najwięcej dociera przecież w południe.

Ponadto dobrze jest tak zaplanować kuchnię, by była ona stosunkowo blisko wejścia do domu – głównego lub tego z garażu, jeśli garaż zlokalizowany jest w bryle domu. Oczywiście warto dodatkowo wziąć pod uwagę, czy chcemy mieć z kuchni widok na pole lub las, ogródek, sąsiedni dom czy drogę dojazdową – każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

Architekci wnętrz z MJ-Atelier przygotują dla Ciebie profesjonalny projekt, który uwzględni wszystkie zasady projektowania kuchni, Twoje oczekiwania, potrzeby i wskazówki. Uwzględnimy także zalecenia dotyczące stylu lub pomożemy wybrać Ci taki, który najlepiej wpisze się w aranżację domu Twojego domu i będzie spójny z charakterem i usposobieniem domowników. Serdecznie zapraszamy!