Ostatnimi czasy pracodawcy kładą bardzo duży nacisk na wystrój wnętrz pracy. Łączą kreatywną aranżację z wygodą i funkcjonalnością. W końcu dobrze urządzone miejsce stwarza nie tylko miłą atmosferę, ale poprawia efektywność pracy i staje się dobrą wizytówką firmy.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które zainspirują również Ciebie do kreatywnych rozwiązań w Twojej firmie.

Wnętrza industrialne

Najlepiej taki wystrój wygląda w biurach. Są surowe, wyrafinowane, eleganckie. Wchodząc do takiego pomieszczenia widzimy, że wszystko w nich jest przemyślane.

Styl industrialny, to produkt recesji, która szalała w USA w latach ’50. Narodził się z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk przemysłowych.

Biuro w stylu industrialnym.

Po pierwsze zanim zdecydujesz się na wykończenie industrialne musisz wiedzieć, że nie do każdego wnętrza ono pasuje. Pomieszczenia muszą być duże, dobrze oświetlone. Jeśli więc masz takie warunki warto zastosować je w swoim miejscu pracy.

Kiedyś styl industrialny panował głównie w budynkach po starych fabrykach by ?wpasował? się do zewnętrznego wyglądu budynku, który zazwyczaj był zaprojektowany w surowym, minimalistycznym wyglądzie. Teraz przenoszony jest do wnętrz firmowych i domowych.

O czym musisz pamiętać?

  • Kolory powiększające przestrzeń, które sprawiają chłód w pomieszczeniu. Biały, szary, można zdecydować się na płyty betonowe, które sprawiają wrażenie jakby wnętrze nie było wykończone. Aby wprowadzić odrobinę kontrastu można zastosować dodatki w odcieniach turkusu lub czerwieni np. wśród czarnego stołu postawić krzesła w kolorze turkusu.
  • Surowe wykończenie czyli dodatki ze stali, drewna i cegły. Styl industrialny jest o tyle dobry o ile jest minimalistyczny i wykończony ?surowo?. Można wyeksponować stare rury, belki i kolumny.

By zachować elegancję we wnętrzu można wykorzystać jedną ścianę i wykończyć ją czerwoną cegłą. Kolejnym pomysłem jaki można wykorzystać to ciemne drewniane meble np ciemny drewniany stół, a wokół niego turkusowe krzesła, które przełamią trochę wnętrze i wprowadzą trochę koloru.

  • Meble z historią takie będą najlepiej pasować. Stare, drewniane, ciemne i duże one sprawią, że nasze wnętrze będzie wyglądało na większe.
  • Dodatki, takie jak odpowiednie lampy, wykonane z metali lub aluminium sprawią wrażenie jakby były zamontowane w fabryce.Pamiętaj też, że industrializm to minimalizm. Nie stosuj wielu dodatków, jedynie takie, które sprawiają wrażenie starych – jak maszyna do pisania, stary zegar.
  • Okna najlepiej będą wyglądały jak będą odsłonięte, mają dać dużo światła, ale jeśli chcesz zastosować rolety wybierz najbardziej minimalistyczne np białą roletę rzymską.

Kreatywne aranżacje wnętrz

Najlepiej zastosować ją w agencjach reklamowych i kreatywnych, bo dobrze wpływają na naszą pomysłowość w trakcie codziennej pracy.

Cechuje je kolor, niestandardowe dodatki, pomysłowe meble. Nie ma dokładnej zasady jak je urządzić – musisz jedynie pamiętać o tym, by kolory ze sobą współgrały, meble pasowały do wnętrza i by nie przesadzić z pomysłowością. We wszystkim trzeba znaleźć umiar.

Charakterystyka wnętrz kreatywnych

  • Zmiany faktury, kolory, struktury spojone wspólnym mianownikiem.Nie jest jednak powiedziane, że wszystkie elementy muszą być dobrane z jedynie słusznego ?katalogu?. Pamiętaj, że pomieszczenia zaaranżowane w sposób pomysłowy podnoszą efektywność pracy zespołu i jego umiejętność wykrzesania z siebie większej, niż przeciętna dozy kreatywności.
  • Duża, otwarta przestrzeń czyli taka, która sprawia swobodność. Pomieszczenia, które wzajemnie się przenikają i są np oddzielone jedynie szybą.
  • Przyjemność stanowiska czyli po pierwsze pracownik może mieć wybór miejsca pracy czy biurko czy może kanapa.

Przyjemność stanowiska to też wystrój taki by nie stresował naszych pracowników.

Kreatywne biuro biofiliczne.

Domowy wystrój wnętrz

Stosuje się go, by stworzyć pracownikom rodzinną atmosferę. Tak jak w przypadku kreatywnego wnętrza nie ma typowej ?ramy? tworzenia takich projektów. Powinny być one przytulne i domowe.