Posiadając małe mieszkanie podczas remontu warto zastanowić się nad projektowaniem wnętrz salonu w połączeniu z kuchnią. Takie rozwiązanie staje się niemal standardem. Zastanówmy się, dlaczego tak jest.

Zalet jest wiele. Jedną z nich jest to, że otwarta przestrzeń rozjaśni i powiększy nam pomieszczenie. Dodatkowo będzie stwarzała, wrażenie że w pokoju będzie więcej miejsca.

Jak jednak stworzyć pokój z kuchnią w małym mieszkaniu, tak by tworzyły wspólna, spójną całość i aranżację i nie różniły się od siebie wystrojem? A dodatkowo powiększyły nam wnętrze i sprawiły, że będzie przytulne ?

Jak więc zaprojektować wnętrze kuchnię, tak by współgrała z salonem?

  1. Kolory – muszą być spójne zbyt duże kontrasty między meblami nie będą dobrze wyglądać skoro oba wnętrza mają być jednym pomieszczeniem.
  2. Meble – najlepiej wybrać jednolity rodzaj mebli, np. meble nowoczesne. By dobrze współgrały można zastosować ten sam rodzaj mebli w kuchni. Jeśli decydujemy się na meble drewniane  zastosujmy motyw tego samego drewna np. na blacie kuchennym, lub samych szafkach.
  3. Jako ?granicę? między salonem, a kuchnią może ustanowić ?wyspa kuchenna? z samym blatem (z drugiej strony można też dostawić wyższe barowe krzesła i mamy bardzo nowoczesny wystrój kuchni), która oprócz swoich funkcji praktycznych spełni też tę estetyczną.
  4. Jeśli jednak masz tak mało miejsca, że zmieści się tylko jeden stół, to nie ma też konieczności ?odgrodzenia? kuchni od salonu. Wystarczy, że w kuchni położysz taką samą podłogę, jak w salonie. Będzie to sprawiało wrażenie spójności i nie będą potrzebne inne zabiegi.
  5. Jaką kolorystykę wybrać? Odcienie jasne rozjaśniają wnętrze dodatkowo powiększając je. Wybierz więc jasne meble np. całkiem białe, ściany pomaluj w zależności czy wolisz kolory cieplejsze (beż, ecru, jasny brzoskwiniowy) lub chłodniejsze (jasny szary, biały, błękit) a następnie dobierz do nich odpowiednie dodatki.

W przypadku kolorów ciepłych lecz nie tak wyrazistych skup się na dodatkach o tej samej barwie lecz występującej w wyrazistej wersji lub np. beżowe ściany, białe meble i jasno brązowe lub różowe dodatki.

W przypadku kolorów chłodnych, ale mniej wyrazistych takich jak szary czy biały opcje dodatków wybierz bardziej kolorystyczną, najlepiej ciepłą by ?ogrzać? pomieszczenie barwami np białe ściany, białe meble i czerwone poduszki, jeden czerwony fotel itp.

Projektowanie wnętrz kuchni zgodnie ze swoim gustem

Urządzając jednak kuchnię z salonem, zamiast inspirować się gotowymi już projektami, dostosuj ją do własnych potrzeb. Niekoniecznie dla przy kładu kuchnia z salonem w ciemniejszych barwach będzie wyglądała gorzej od tych jaśniejszych, choć może początkowo nam się tak wydawać.

Projektując własne mieszkanie skup się na tym co podoba się Tobie, w końcu to Ty będziesz codziennie korzystać z tych pomieszczeń. A jeżeli brak Ci pomysłu, architekt wnętrz z MJ Atelier pomoże Ci stworzyć profesjonalny projekt, tak abyś był zadowolony.