Nie ma jednego wyznacznika ?duszy we wnętrzu?. Dla niektórych wnętrze z duszą to po prostu meble z historią – stare antyki, które uchowały się po naszych przodkach i teraz honorowo stoją w naszym mieszkaniu wśród nowoczesnych mebli.

Dla innych mieszkania z duszą to duża ilość kwiatów. W końcu są symbolem życia.

Każdy z nas inaczej rozumie pojęcie przytulnego mieszkania z duszą.

Ale co jeśli nie mamy sprecyzowanej odpowiedzi na pytanie ?Co sprawia, że wnętrze ma duszę??.  

Jak zaprojektować wnętrze mieszkania w stylu nowoczesnym z duszą?

Jakie przedmioty mają duszę?

Zacznijmy więc od początku. Przedmioty z duszą to przede wszystkim przedmioty z historią. Mają one dla nas albo sentymentalne znaczenie lub są po prostu stare, kupione w antykwariacie. Poniżej przedstawiamy w skrócie przedmioty z duszą.

  • stare haftowane serwety
  • antyczne meble
  • stare pamiątkowe maszyny do pisania lub inne stare przedmioty itp
  • czarno- białe zdjęcia naszych przodków
  • antyczne posągi
  • stara ceramika

Oczywiście jest tego o wiele, wiele więcej lecz dla każdego słowo ?pamiątka? ma inne znaczenie.

Kolorystyka w meblach i przedmiotach

By wszystko ze sobą idealnie współgrało (meble nowoczesne z elementami duszy) musi mieć to jakieś połączenie kolorystyczne. Dobrym pomysłem do wkomponowania starej maszyny do pisania w nowoczesnym wnętrzu jest zachowanie ciemnej kolorystyki w meblach. Ciemne drewniane meble a na nim maszyna, na której widać historię, ślady użytkowania będzie idealne wyglądała jako pomysłowa ozdoba naszego wnętrza.  Pojedyncze antyczne meble, które chcemy umieścić w nowoczesnym wnętrzu również powinny zachować podobną kolorystykę do naszych mebli. Niezależnie czy chcemy zachować kontrast czy by oba meble były zbliżone kolorystycznie.

Zdjęcia jako element aranżacji wnętrza

Gdy chcesz zaprezentować swoje rodzinne zdjęcia sprzed lat w nowoczesnym wnętrzu wstaw je w minimalistyczne lub nowoczesne ramki. Dobrze wkomponują się w nowoczesne wnętrze wprowadzając element historii.

Figury, posągi

Te natomiast dobrze wkomponują się w jasne wnętrze, ponieważ są z reguły okazałe i duże. W ciemnym wnętrzu mogą nam pomniejszyć pomieszczenie. Przy jasnych meblach np z jasnego drewna lub białych wśród zielonych roślin będą wyglądać bardzo okazale i będą rzucać się w oczy.

Stara ceramika

Niezależnie czy będzie stała w kuchni czy w pokoju musimy wkomponować ją w odpowiednią kolorystykę tak jak w przypadku mebli. Wiadomo jeśli wnętrze będzie w neutralnych kolorach takich jak biały, szary łatwiej nam będzie ją wkomponować w nasze nowoczesne wnętrze.

Kącik

Dobrym pomysłem na aranżację wnętrza z pamiątkowymi elementami jest zrobienie ?kąciku? pamiątek. Na starej komodzie mogą leżeć haftowane serwety, a na nich stare fotografię w nowoczesnych ramkach.

Na nowoczesnej komodzie możemy postawić też antyczny posąg.

Pamiętajmy jednak, że wnętrze z duszą to nie tylko stare pamiątki lecz to ile serca w nie włożymy.