Jeśli podobają Ci się nowoczesne wystroje wnętrz musisz wiedzieć, że żeby osiągnąć typowo ?nowoczesny? wystrój czy aranżację pomieszczeń, należy pamiętać, aby na początek dobrać odpowiednią kolorystykę współgrającą z meblami.

Zanim wybierzesz odpowiedni kolor, zastanów się jaki efekt chcesz uzyskać. Elegancji, ekstrawagancji czy może spokoju?

 

Kolory ?krzykliwe

Nowoczesne wnętrza powinny posiadać dużo światła. Wyrazisty kolor na ścianach jest dobrym rozwiązaniem bez zabierania dodatkowego miejsca. Kolorowa ściana przyciągnie uwagę i będzie dominować we wnętrzu.

Pamiętaj jedynie o tym by nie przesadzić z jaskrawością. W takich przestrzeniach wystarczy zastosować intensywne kolory w zestawieniu z zimną wręcz, surową kolorystyką pozostałej części aranżacji.

W takiej aranżacji wnętrza dominuje zasada kontrastu. Czysta biel lub beton – neutralne kolory staną się tłem dla mocnej barwy z charakterem, która stanie się tematem przewodnim wnętrza. Malujemy nią najczęściej fragment ściany, filar lub inny charakterystyczny dla wnętrza obszar.

Kolor ten powtarzamy w kilku elementach wyposażenia lub dodatkach,co będzie  stanowiło spoiwo koncepcji kolorystycznej wnętrza.
Jeśli masz wątpliwości, projektant wnętrz doradzi odpowiednie rozwiązania.

Jaskrawe kolory wprowadzą kontrast we wnętrzu.

Ciemna elegancja w aranżacji

W ostatnich latach kolory ciemne również idealnie komponują się z nowoczesnym wystrojem. Butelkowa zieleń, ciemny granat, czerń czy odcienie szarości idealnie podkreślą elegancję wnętrza. Pamiętajmy jedynie o tym by potraktować te kolory tak jak kolory jaskrawe – pomalować jedną lub dwie ściany by pokój nie stracił światła.

Ciemna elegancka ściana jako tło.

Ponadczasowa biel

Biel to kolor ponadczasowy. Pasuje do każdego wnętrza i wszystkich mebli. Jednocześnie rozjaśni wnętrze i je powiększy.

Jednak wybierając ten kolor zastanówmy się nad wyborem koloru mebli by nie ?zlewały? się z tłem. Idealnie do białego będą pasowały kolorowe meble lub ciemne. Dadzą kontrast we wnętrzu co jest popularnym zabiegiem w nowoczesnym wystroju.

Jasne wnętrze i rośliny to idealne połączenie.

Relaksujące pastele

Te kolory to hit ostatnich lat. Tak jak biel rozjaśniają pomieszczenie, ale także sprawiają, że wnętrze oprócz tego, że jest nowoczesne jest zarówno przytulne. Idealne pomieszczenie do relaksu i odpoczynku.

Do pastelowych wnętrz będą pasowały i białe i jaskrawe meble.

Pastele wprowadzą efekt przytulnego wnętrza.

 

Wzorzyste tapety we wnętrzach

Oprócz samego malowania ścian możemy jedną z nich ozdobić wzorzystą tapetą. Również nada ona nowoczesności we wnętrzu, ale i kontrastu jakie lubi nowoczesny styl.

Przykład spokojnej tapety.

Ombre na ścianie

Malowanie ścian w nietypowy sposób to teraz modny motyw dekoracyjny ścian. Będzie wyglądał efektownie nawet bez zawieszonych obrazów, a dodatkowo rozjaśni nam wnętrze.

Na czym polega ombre na ścianie? Jest to stopniowe rozjaśnianie koloru aż do białej barwy. Ściana zyskuje efekt głębi i dzięki temu zabiegowi możemy optycznie zwęzić pomieszczenie i na odwrót, w zależności w jaki sposób wykonamy ombre.

Jeśli kolor będzie stawał się coraz jaśniejszy od podłogi – pomieszczenie stanie się wyższe jeśli na odwrót – będzie sprawiało wrażenie niższego.

Ombre to też dobry sposób na ukrycie niedoskonałości ścian.

Jedynie jaki warunek musi zostać spełniony to kolor musi rozjaśniać się ku górze.

Dla wzmocnienia efektu możemy pofarbować firany w taki sposób by wnętrze tworzyło spójną całość.

Biało – różowe ombre.