Twoja mała sypialnia spędza Ci sen z powiek? nie wiesz jak ją urządzić by była idealnym miejscem do wypoczynku po ciężkim dniu, ale też dobrym miejscem do przeczytania ulubionej książki przy herbacie, którą przywiozłeś z egzotycznych wakacji?

Jeśli w tej chwili nie możesz pozwolić sobie na porady architekta wnętrz ten krótki artykuł da Ci kilka wskazówek jak urządzić sypialnie by sprawiała wrażenie większej, a zarazem była przytulna.

Meble w aranżacji sypialni

Meble powinny być lekkiej konstrukcji, bez wzorów i wyrazistych kolorów. W małych pomieszczeniach sprawdza się funkcjonalność. Dlatego meble rozkładane, rozsuwane będą najlepszym pomysłem w tego typu wnętrzach.

„Ruchome” meble są praktyczne w nowoczesnym wnętrzu.

Lustro

W dzisiejszych czasach sypialnia spełnia nie tylko funkcje odpoczynku, ale i też garderoby. Możesz wstawić szafę zabudowaną. Dobrze zaprojektowana daje dużo miejsca do schowania wszystkich rzeczy, zastępuje również pozostałe szafki, które niepotrzebnie zabierają nam miejsce. Obudować ją możesz różnymi materiałami – jeśli wybierzesz lustro optycznie powiększysz sobie pomieszczenie przez co nie będzie ono wyglądało na ciasne. Sprawi też wrażenie jaśniejszego pomieszczenia.

Lustra powiększą pomieszczenie.

Antresola

Jeśli posiadasz wysoki sufit (zdarza się to szczególnie w kamienicach) możesz pozwolić sobie na wstawienie antresoli. Takim sposobem z jednego małego pokoju możesz zrobić pomieszczenie z dwoma piętrami. Na górze postawić łóżko, a na dole urządzić pomieszczenie biurowe. Takie rozwiązanie jest teraz bardzo popularne w małych mieszkaniach, w ten sposób wykorzystujemy większy obszar naszego mieszkania i wygląda to bardzo oryginalnie!

Antresolą podzielisz sypialnie na strefy – odpoczynku i pracy.

Kolory

Kluczem do urządzenia przytulnej sypialni są kolory. Pamiętaj, że ciemne i ponure wnętrza dołują mieszkańców. Aby dobrze wypocząć skup się na delikatnych kolorach w swojej sypialni, a ciemne kolory niech będą tylko dodatkiem.

Jednak nie pozwól by kolor biały całkowicie wypełnił Twoje wnętrze. Białe ściany i białe meble sprawią, że pokój będzie wyglądał chłodno i mało przytulnie, a o to nam przecież nie chodzi.

Może zamiast białych ścian do białych mebli wybierz pastelowy fiolet lub zieleń? Te kolory uspokajają i sprawiają, wrażenie, że sypialnia jest przytulna.

Odpowiednie kolory wprowadzą kontrast.

Tapeta

Dla urozmaicenia wnętrza możesz pozwolić sobie też na fototapetę, tapetę 3D, cegłę lub strukturę dekoracyjną. Wspaniale urozmaicą wnętrze, dodadzą charakteru i rozwiążą problemy przytłoczenia. Optycznie też powiększą pokój jeśli będą jaśniejszej barwy.

Dekoracje

Pamiętaj, że kluczem przytulnej sypialni są dekoracje. Półki na książki, poduszki, ramki na zdjęcia, a może zdobywające ostatnio popularność obrazy na płótnie – to wszystko sprawi, że pokój będzie oznajmiał nam, że ktoś w nim mieszka, a o to przecież chodzi w przytulnej sypialni. W dekoracjach jednak skup się w jakim kolorze urządziłeś pokój – jeśli kolor biały góruje w Twojej sypialni – dodaj coś co sprawi, że będzie bardziej kolorowa i ciepła.

Natomiast jeśli masz bardziej kolorową sypialnie dodaj w niej coś stonowanego, by nie było w niej za pstrokato, ciągłe patrzenie na wiele kolorów i pstrokatych rzeczy męczy wzrok, a to nie sprzyja odpoczynkowi.