Nam samym często trudno jest stworzyć aranżację wnętrz swojego mieszkania lub biura tak, by każde wnętrze wyglądało spójnie ze sobą i tworzyło jedną całość. Z pomocą stworzenia idealnego azylu, miejsca wypoczynku oraz pracy przychodzą nam architekci wnętrz.
Choć w Polsce znajdziemy wielu projektantów wnętrz to pytanie brzmi jak znaleźć tego, który wie na czym polega aranżacja wnętrza – takiego, który by spełnił nasze oczekiwania, dobrze doradził, ale też nie zażądał „milionów” za swój projekt?
Jakie umiejętności powinien mieć architekt wnętrz – profesjonalista?
Artystyczna dusza zaklęta w matematycznym umyśle…
Profesjonalny architekt wnętrz przede wszystkim powinien być artystą, ale i matematykiem. Dlaczego? Praca ta polega na myśleniu analitycznym i przestrzennym. W wyobraźni trzeba przesuwać przedmioty, meble tak by wszystko w pomieszczeniu grało spójną całość i wyglądało efektownie.
Jako artysta powinien umieć tworzyć ?coś z niczego? np w przypadku małego budżetu zaproponować przerobienie starych mebli tak by wyglądały inaczej.
Umiejętności rysowania to podstawy jakie powinien mieć dobry architekt (są one niezbędne do tworzenia projektów wnętrz lub mebli, ponieważ takie talenty architekt również powinien posiadać)
Podstawowa wiedza na temat hydrauliki, elektryki, budowlanki czy wykończeniówki również jest mile widziana. Często zdarzają się bardziej pracochłonne projekty gdzie trzeba wyburzyć ścianę lub przesunąć elektrykę. Na tym wszystkim powinien się znać gdyż to on wykonuje projekt i w tym czasie bierze za wszystko odpowiedzialność.
Zmysł w dopasowywaniu kolorów, materiałów czy tapicerek tak by wszystko było gustowne jest również mile widziany.
Bo co to za artysta, który nie ma pojęcia o kole barw i najnowszych trendach?
Dobry słuchacz
Profesjonalista powinien spełnić życzenia swojego klienta tak by był zadowolony i dopasować projekt do ceny.
Każdy architekt spotyka w swojej pracy różnych ludzi z różnymi oczekiwaniami i gustami, powinien umieć dobrać projekt do oczekiwań klienta, ale również przekonać do lepszych rozwiązań.
Często zdarza się, że klient ma swoje wizje na wnętrza, niestety czasami nie pasują one do całości projektu lub są niefunkcjonalne. Dobry projektant powinien mu zaproponować alternatywę jego pomysłu tak by nie obrazić jego pomysłu gdy jest on zbyt przesadzony lub niefunkcjonalny. Powinien nas wysłuchać czego od niego oczekujemy, ale także zaproponować coś od siebie tak by miało to ?ręce i nogi?
Zatrudniając architekta wnętrz oczekujemy od niego kreatywności oraz tego, że zaproponuje nam projekt dopasowany do naszych oczekiwań, gustu. I nie podążał ślepo za trendami.
Zna koszty swojej pracy
Gdy słyszysz zdanie ?Cenę projektu ustalimy na koniec? lepiej zastanów się czy chcesz kontynuować współpracę. Z reguły kończy się to albo wygórowanymi cenami albo kiepską robocizną. Prawdziwy profesjonalista powinien od razu rozpisać kosztorys projektu, tłumacząc dlaczego poniesiemy takie koszty. Wtedy od razu mamy pewność, że wykonawca nie wziął sobie cen z nieba lecz zna się na rzeczy i profesjonalnie podchodzi do wykonywanej pracy.
W sklepach też od razu widzimy ceny przy produkcie, a nie dowiadujemy się o nich przy kasie, prawda?
Pamiętaj również, że to architekt robi zamówienia mebli oraz dekoracji
Ty tylko wykonujesz przelewy i czekasz na efekty końcowe. Architekt jedynie może zabrać Cię byście razem wybrali dodatki do wnętrz, pasujące do całości.
Tylko pamiętaj profesjonalista nie robi impulsywnych zakupów lecz wcześniej ma ?zarys? i plan swoich zakupów.
Konsekwencja do końca
Profesjonalista, nie zmienia w trakcie trwania remontu nagle swojej koncepcji. Pracuje nad nią na tyle długo (tworzenie projektu trwa nawet miesiąc), by wszystko było dopięte na ostatni guzik i nie trzeba było ciągle zmieniać czegoś w projekcie ?Bo jednak nie pasuje??.
Więc jeśli znalazłeś architekta z powyższymi zaletami to możesz wiedzieć, że masz do czynienia z profesjonalistą, który na pewno spełni Twoje oczekiwania i będziesz mógł długo cieszyć się swoim idealnym wnętrzem.