Wyobraź sobie, że wracając po ciężkim dniu pracy i otwierając drzwi swojego domu, włącza się ekspres do kawy przygotowując Twoją ulubioną kawę. Rolety gdy robi się ciemniej na dworze same się zamykają jednocześnie zapalając światło w pokoju,w którym przebywasz. Nie musisz martwić się o oszczędność prądu, światła czy reszty energii. Wszystko jest pod kontrolą inteligentnych urządzeń.

Zaprojektowanie wnętrza takiego domu czy mieszkania wymaga jednak przemyślanego projektu, dobrego projektanta wnętrz i oczywiście pieniędzy.

Jak zaprojektować takie mieszkanie i o co zapytać architekta, by inteligentny dom spełnił wszystkie nasze oczekiwania i sprawił, że będziemy się czuć bardziej komfortowo w naszych czterech kątach?

Zdecyduj czego potrzebujesz

Po pierwsze musisz zdecydować czy zależy Ci na pojedynczych ?inteligentnych? urządzeniach takich jak np czujnik światła czy ruchu, czy wolisz by większość urządzeń była inteligentna. Analiza naszych potrzeb jest więc pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć realizację naszego marzenia o domu inteligentnym.

* Zaplanuj też gdzie jakie urządzenia powinny się znajdować w Twoim wnętrzu, ułatwi to stworzenie wymarzonego projektu.

Na jakim etapie projektu jesteś?

Czy właśnie zaczynasz budowę domu lub może chcesz przerobić już gotowe mieszkanie lub dom na inteligentne i funkcjonalne?

Na pewno będzie Ci łatwiej jeżeli od razu w czasie budowy wprowadzisz potrzebne instalacje. W obu przypadkach jest to jak najbardziej możliwe.

Warto wspomnieć, że instalacja inteligentna może być stosowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach czy biurach ? wynika to z faktu, że to nie budynek sam w sobie jest inteligentny, a jedynie właściwie zaprojektowana i rozprowadzona w nim instalacja.

Od czego zacząć?

Określiliśmy już poziom zaawansowania, etap więc zacznijmy jak się do tego zabrać.

Projekt instalacji sterującej naszym domem powinien składać się z kilku mniejszych podprojektów, obejmujących m.in. projekt instalacji elektrycznej, alarmowej, oświetlenia awaryjnego czy audio. Jest to niezbędne by precyzyjnie rozplanować miejsce podłączenia poszczególnych urządzeń i sprzętów, tak by odpowiadały naszym potrzebom.

Wszystko to ustala się oczywiście w oparciu o plan domu lub mieszkania, którego projekt wybraliśmy.

Gotowe projekty poszczególnych instalacji oraz budowa znajdująca się na odpowiednim etapie umożliwiają już ułożenie okablowania inteligentnej instalacji.

Projektanci tego typu systemów przygotują nam odpowiedni projekt, dostosowany do potrzeb naszych oraz do projektu naszego domu. Lepiej jest więc wynająć eksperta w projektowaniu funkcjonalnych mieszkań niż szukać uniwersalnego projektu. Dzięki temu spełni on nasze wszystkie oczekiwania dostosowując je do naszych wnętrz.

O czym powinieneś jeszcze pamiętać?

Oczywiście domy inteligentne są bardzo funkcjonalne i zapewniają nam dużą swobodę. Pamiętajmy jednak o tym by zaprojektować je w taki sposób by były też one na tyle prosto zaprogramowane by w razie małej awarii można było je naprawić samemu.

Dodatkowo już w trakcie budowy oprócz dokładnego rozplanowania gdzie co powinno się znajdować zadbaj o odpowiednią ilość włączników i gniazd by potem można było bez problemu podłączać poszczególne urządzenia bez używania przedłużaczy.